Vše o kyslíku

Kyslík? Co je kyslík?

Kyslík je bezbarvý plyn těžší než vzduch. Při teplotě -183 ° C kondenzuje na modrou kapalinu. Tvoří jednak molekuly O2, jednak tří atomové molekuly O3 - ozón. Atomární kyslík O je obdobou atomárního vodíku. Kyslík je tvorený tromi izotopy: 168 O 99,8% 178 O 0,04% 188 O 0,16%

Čtěte více...

Vlastnosti kyslíku

Kyslík (lat. Oxygenium) je chemický prvek v periodické tabulce prvků, který má značku O a atomové číslo 8. Je to bezbarvý plyn. V kapalném a tuhém stavu má světle modrou barvu. Zajímavou shodou v přírodě je, že kapalný kyslík má barvu jako modrá obloha. Důležité je ale dodat, že tyto dva fenomény navzájem nesouvisí - obloha je modrá pro Rayleighův rozptyl a byla by modrá i kdyby ve vzduchu nebyl žádný kyslík. Ve vodě je slabě rozpustný. Tato skutečnost má velký význam pro život vodních organismů, protože jim umožňuje dýchání. Kyslík je velmi reaktivní prvek. Reakce slučování kyslíku s látkami jsou často exotermické. Základní vlastností kyslíku je, že se chová jako silné oxidační činidlo. Až na halogeny, vzácné plyny a některé ušlechtilé kovy se kyslík slučuje přímo se všemi prvky. Na zahájení uvedených reakcí třeba zpravidla vyšší teplotu, pak však už uvolněné reakční teplo stačí na jejich samovolný průběh.

Čtěte více...

Výroba kyslíku: Jak vyrobit kyslík?

Kyslík se prakticky vyrábí destilací zkapalněného vzduchu. Vyrobený kyslík se uchovává v kapalném stavu ve speciálních Dewarových nádobách nebo v plynném stavu v ocelových tlakových lahvích. Vzhledem k vysoké reaktivitu čistého kyslíku je nezbytné, aby se nedostal do přímého kontaktu s organickými látkami. Proto se všechny součástky aparatury na uskladnění a manipulaci s kapalným nebo stlačeným kyslíkem nesmí mazat žádnými organickými tuky nebo oleji. Kyslík se dá vyrobit také laboratorními způsoby, mezi ně patří například tepelný rozklad manganistanu draselného nebo elektrolýza vody, jsou však příliš nákladné a nepraktické pro průmyslové použití. Kyslík lze vyrobit i ze stlačeného vzduchu generál kyslíku. Tlaková cyklická adsorpce (PSA ) lze použít na výrobu N2 nebo O2 ze stlačeného vzduchu, který se dodává do jednotky, která využívá adsorpční jevy na odstranění kontaminantů: N2, když je požadovaný čistý plyn O2, nebo O2, když je požadovaný čistý plyn N2. V obou případech se odstraní i H2O a CO2, jakož i další menší znečišťující látky. Jednotka PSA obsahuje dvě kolony naplněné selektivním adsorbentem, který má afinitu k odstraněné složce.

Čtěte více...

Jaké je využití kyslíku? Načež se používá kyslík?

V medicíně se čistý kyslík používá při operacích a traumatických stavech pro podporu pacientova dýchání. Směsi kyslíku s inertními plyny slouží potápěčům jako prevence před dekompresním onemocněním, ke kterému může dojít při vynořování z větších hloubek. Také vysokohorští horolezci se v nutných případech uchylují k dýchání čistého kyslíku a piloti stíhacích letadel jsou vybaveni směsí stlačených plynů, jejíž základní složkou je kyslík.

Čtěte více...

Je kyslík nebezpečný?

Kyslík je považován za netoxický a ekologicky bezpečný, je to oxidant značně podporující hoření. Kromě toho kontakt s kapalným produktem může způsobit chladové a mrazové popáleniny. Aby sa predišlo týmto škodlivým javom, musia výrobcovia aj zákazníci dodržiavať prísne bezpečnostné pravidlá pre skladovanie a manipuláciu s kyslíkom a riadiť sa naším bezpečnostným listom pre kyslík.

Čtěte více...

Jaká je cena tekutého kyslíku? Kolik stojí tekutý kyslík?

Kapalný kyslík je dostupný po celé České republice. Podle lokality zákazníka se může lišit cena dopravy a podle objednaného množství i cena za samotný kapalný kyslík. Základní cenu kapalného kyslíku získáte zasláním poptávky.

Čtěte více...

Co je kapalný kyslík? Jaké vlastnosti má tekutý kyslík?

Kapalný kyslík má světle modrou barvu, která je silně paramagnetické: to může být pozastaveno mezi póly silného magnetu podkovy. Kapalný kyslík má hustotu 1,141 g / cm 3 (1,141 kg / l, nebo 1141 kg / m 3), o něco větší hustotu než kapalné vody, a je kryogenní s bodem tuhnutí 54,36 K (-218,79 ° C, - 361,82 ° F) a teplotou varu 90.19 k (-182.96 ° C; -297,33 ° F) na 101,325 kPa (760 mm Hg). Kapalný kyslík má expanzní poměr 1: 861, 1 pod standardní atmosférou (100 kPa) a 20 ° C (68 ° F), a z tohoto důvodu, že se používá v některých komerčních a vojenských letadel jako přenosný zdroj dýchání kyslíku.

Čtěte více...

Jaké jsou způsoby zásobování kyslíkem?

Způsoby dodávky kyslíku: doprava v tlakových lahvích, ve svazcích tlakových lahví, v kontejnerech, do zásobníků nebo výroba stlačeného kyslíku na místě instalace prostřednictvím generátoru kyslíku

Čtěte více...

Co je plynný kyslík? Vlastnosti plynného kyslíku

Plynný kyslík je bez barvy a zápachu. Bod varu -183,6 ° C. Bod tání - 218 ° C. Vlastnost: silné oxidační činidlo, hořlaviny v atmosféře obohacené kyslíkem mají nižší teplotu vznícení, zvětšuje se oblast výbušnosti posunem horní meze výbušnosti, i nehořlavé látky při zvýšených koncentracích kyslíku stávají hořlavými.

Čtěte více...

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení